Czas trwania: 2 semestry/ 290 h
Koszt: 1400/1500 zł za jeden semestr
Cel studiów i ich adresaci:
Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pełnienia funkcji kierowniczej w przedszkolu, szkole i innych placówkach oświatowych z uwzględnieniem zasad dobrego planowania, organizowania, kierowania nimi oraz sprawowania nadzoru pedagogicznego. Aktualizacja i rozszerzenie wiedzy w zakresie prawa oświatowego oraz prawa komplementarnego i kompatybilnego z prawem oświatowym. Przygotowanie do wprowadzania zmian systemowych oraz do współpracy z organem prowadzącym i nadzorującym oraz szeroko pojętym środowiskiem lokalnym. Zapoznanie z zasadami zarządzania finansami i majątkiem szkolnym. Stworzenie słuchaczom warunków sprzyjających opracowaniu efektywnych materiałów przydatnych w pełnieniu funkcji kierowniczej. upowszechnienie współczesnych rozwiązań kierowania i zarządzania placówką oświatową. Wykorzystanie współczesnych podstaw naukowych do samokształcenia i kierowania zasobem ludzkim oraz planowania własnego rozwoju. Studia skierowane są do kandydatów na stanowiska kierownicze w placówkach oświatowych w tym:
– nauczycieli wszystkich specjalności i poziomów nauczania, chcących ubiegać się o stanowisko dyrektora czy też inne stanowisko kierownicze w szkole lub innej placówce oświatowej;
– pracowników nadzoru pedagogicznego;
– pracowników organów prowadzących szkoły i osób zatrudnionych w administracji państwowej wszystkich szczebli;
– animatorów działań i organizacji oświatowych.
Studia są adresowane także do osób zainteresowanych podwyższeniem kwalifikacji zawodowych: dyrektorów szkół i placówek oświatowych, pracowników szkolnej, samorządowej oraz rządowej administracji oświatowej.
Sylwetka absolwenta:
Absolwenci studiów uzyskują kwalifikacje uprawniające do zajmowania stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego w szkole, przedszkolu i placówce oświatowo-wychowawczej (zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek (Dz. U. Nr 184, poz. 1436).